Местната структура на Държавен архив в Габрово отбеляза днес професионалния си празник - Денят на българските архивисти.
Мъж на 54 години е задържан за извършено домашно насилие. Сигналът е постъпил на телефон 112 около 18:00 часа вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
В апартамента им в ж.к. „Орел“, след употреба на алкохол, мъжът е предизвикал скандал със съпругата си. Обиждал я е с вулгарни думи, нанесъл е удари с ръце по лицето и е разбил носа.
Пострадалата 49-годишна жена е транспортирана в разградската болница и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение.
По случая е образувана проверка.
Преди седмица мъж на 21 години от разградското село Дряновец бе задържан за извършено домашно насилие върху 41-годишната му майка.
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП „Кардам“ и ГКПП „Никопол“ на изход за товарни автомобили. Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00 ч. до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарн
С решение на Изпълнителния съвет на "Продължаваме промяната" (ПП), съгласувано с нашите коалиционни партньрои, решихме да изтеглим кандидатурата на Андрей Цеков и да подкрепим кандидатурата на най-възрастния народен представител - Силвия Кирилов, за председател на парламента. Това съобщи съпредседателят на ПП Асен Василев в съвместно изявление на лидерите на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) за медиите.
ГЕРБ трябва да постъпят по същия начин - да оттеглят своя кандидат, за да намерим разрешение на парламентарната криза, каза лидерът на ДСБ Атанас Атанасов.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира, че днес първата политическа сила не е дала решение как да се отпуши този парламент и да започне да работи. Борисов го е страх да дойде на лидерска среща, отбеляза той.
По-рано днес след заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ Деница Сач
Повишените нива на серен диоксид в Димитровград бяха обсъдени на междуведомствена среща в областната администрация в Хасково, съобщиха от областният пресцентър. За тази година в града са регистрирани 10 превишения на нормите от Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „Марица 3“ АД.
На срещата директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково Марияна Вълчева поиска да бъдат предприети краткосрочни и средносрочни мерки, които да бъдат изпълнени за предотвратяването на повишените нива на серен диоксид, както и относно неорганизираните емисии от котелното на енергийния обект.
Ръководството на ТЕЦ „ Марица 3“ АД от своя страна заяви, че се стреми към овладяване на ситуацията, да се намалят завишенията и да се работи в добро сътрудничество с институциите. Допълниха още, че при технологията, която използват, максималната степен
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 година бе открита в Пловдив. Инициативата е на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените "Демократи за силна България" (ДСБ) - Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Плочата е поставена на сградата на Военното окръжие в Пловдив на бул. "Руски".
В началото на май 1953 година в едната от сградите на някогашната фабрика за тютюневи изделия "Томасян" започва стачка, която постепенно прераства в масова демонстрация против лошите условия на труд през комунизма, каза пред журналисти председателят на Управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ полк. (о.з.) Вилис Цуров. По думите му това е първото събитие против комунизма в Източна Европа. Правителството тогава не взима бързи мерки, тъй като протестиращите са
„Дарения продължават да постъпват от редовни дарители през цялата година. Тази година, на нашата 65- годишнина, имаме още един важен акцент. Той става все по-важен с всяка година. Най-важният ресурс - това са хората. Последните години бяха много тежки за нас, зейна пропаст от липсата на хора. Подготвихме дигитална изложба, която публикувахме днес - „Да бъдеш архивист“. С нея се опитахме да пресъздадем голяма част от дейностите, скрити за обществото. В Габрово имаме 2570 фонда, над 300 000 архивни единици, в архива работят четирима души. Пожелаваме си на 70 - годишнината на Държавен архив - Габрово да ви посрещнем в новата сграда“, каза в приветствието си Цветомира Койчева, началник-отдел "Държавен архив" – Габрово.
В читалнята на Държавен архив – Габрово бяха наградени новите дарители на структурата. Тази година отличени бяха Христо Петров- фотограф и журналист от Габрово; Димитър Босев за своите дарения; Иван Ковачев - музикант, дарил документи, свързани с баща му; Димитринка Грънчарова, Мария Шандуркова и Калина Владова.
В деня на професионалния си празник Държавен архив – Габрово получи ценно дарение от Технически университет – Габрово. Двама от заместник-ректорите на висшето учебно заведение на Габрово - доц. д-р инж. Драгомир Василев, заместник-ректор "Научноизследователска работа" и доц. д-р инж. Христо Недев, заместник-ректор "Международно сътрудничество и връзки с обществеността" връчиха на Цветомира Койчева, началник отдел "Държавен архив" – Габрово албум със снимки от създаването на университета. Дарението е по повод 60-годишнината на Технически университет – Габрово и 65-годишнината на Държавен архив – Габрово.
Отбелязването на 65-годишнината от създаването на Държавен архив – Габрово започна вчера с Ден на отворените врати в архивохранилището на архива в Габрово.
На 10 октомври 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание се създава Държавният архивен фонд на Народна република България. Днес архивната система на България отбелязва своята 72-ра годишнина. Габровският архив е създаден на 1 октомври 1959 г. и е свързан със създаването на тогавашния Габровски окръг.
Община Карлово възстанови моста, който се намира на общинския път между селата Московец и Богдан, над река Стряма, съобщиха от пресцентъра на общината. Пътното съоръжение бе напълно разрушено при бедствието от 2 септември 2022 година. В първите дни след наводнението бе поставен временен мост от военнослужещи към Министерството на отбраната, който възстанови пътната връзка по суша, комуникациите и снабдяването към засегнатите села.
Единственият асфалтов път, който свързва село Богдан с общинския център Карлово и Подбалканския път, минава през този мост. Община Карлово спази всички законови нормативи - изготви технически проект, проведе обществена поръчка за избор на изпълнител и след осигуреното финансиране от държавния бюджет реализира изграждането на новото пътно съоръжение.
На 2 септември 2022 година при пороен дъжд от 200 литра на квадратен метър бяха наводнени
Локомотив на товарна композиция е излязъл от релсите на гара Иваново късно снощи, съобщиха от пресцентъра на „Български държавни железници“ (БДЖ). Няма пострадали.
Инцидентът е станал в 22:39 часа. При влизане в гара Иваново на трети коловоз локомотив на товарна композиция на частен превозвач е излязъл от релсите с първата колоос и попречил на преминаването на други влакове. Движението е възстановено в 01:30 часа през нощта.
Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи на страницата си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев.
Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.
Най-често нерегламентираните дейности са свързани със горене на отпадъци, замърсяване на уличните платна от камиони с непочистена ходова част, извършване на строителни и ремонтни дейности, при които се получава запрашаване и др., обясни столичният кмет.
Столичната община продължава да работи активно върху системи за подобряване на капацитета на общината да засича навреме замърсяването, за да да се съхрани здравето на хората, увери Терзиев.
&nbs
Светлините на коледната елха в Перник ще бъдат запалени на 6 декември, съобщи секретарят Мартин Жлябинков. Той каза още, че тази година е избрано ново място за Коледния базар и елхата.
Традиционният базар тази година няма да бъде подреден на Централния градски площад „Кракра Пернишки“, а в пространството пред Общинския комплекс „Дворец на културата“, обясни Жлябинков. Там ще бъде позиционирана и елхата, върху фонтана, който е покрит и зазимен, уточни той. Ще бъде изградена специална платформа, на която ще бъде поставена, ще бъде обособено и място за снимки. „Около нея ще бъдат подредени и дървените къщички за базара. Смятаме, че новото място ще даде един нов облик и уют", отбеляза секретарят на Община Перник.
Усилено върви подготовката, а и монтажните дейности по коледната украса в града, каза още той. Улица „Търговска“, Централ
Над 120 000 къса контрабандни цигари (6070 кутии), скрити в кухини на дивани в камион, откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово", съобщиха от Агенция "Митници".
Товарната композиция е пристигнала от Турция на пункта на 18 ноември. Шофьорът, турски гражданин, декларирал, че превозва мебели за Франция през България. Котрабандните цигари са открити в кухини в облегалките на диваните след сканиране със специализирана рентгенова апаратура и последвала физическа проверка.
Тютюневите изделия са иззети и на водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение.
В периода януари - октомври тази година спряната контрабанда на цигари на ГКПП "Лесово" е с над 200 000 къса повече от задържаните цигари през цялата предходна 2023 г., обявиха преди дни от Агенция "Митници".